Registracija domene .si je z dvajsetim oktobrom 2010 postala nekoliko drugačna. Za vse, ki uporabljamo slovenske domene, sta se spremenili dve pomembni stvari. Po tem datumu je Arnes, vrhovni registrar za slovenske domene, vpeljal možnost registracije IDN domen, ki podpirajo tudi šumnike, npr. šivilja.si in možnost registracije dvo-znakovnih domen s končnico .si, kar do sedaj ni bilo mogoče.
IDN – Internacionalizirana domena
IDN, ki pomeni ‘Internationalized Domain Name’, oziroma internacionalizirana domena je tista, ki v svojem imenu, poleg znakov angleške abecede, vsebuje še katerikoli znak, ki je značilen za posamezen jezik. V našem primeru so to č-ji, š-ji, itn., lahko pa vsebuje tudi posebne znake drugih nacionalnih abeced, nemške, arabske ali katere koli druge, ki ne uporabljajo zgolj angleških znakov.
Prednost IDN domen je vsekakor v tem, da omogoča lokalnim skupnostim registracijo in gostovanje domen, ki so enaka krajevnim zapisom besed, namesto sivilja.si lahko zdaj registriramo domeno šivilja.si. Že samo dejstvo, da lahko tako domeno oglašujemo brez bojazni, da bi morebitni obiskovalec zaradi napačne razlage črkovanja domene zgrešil našo spletno stran, sedaj odpade. Škafar naj bo škafar, žurer naj bo žurer in ne zurer. Zmeda ter zgrešeni kliki bodo preteklost.
Trenutno popolna podpora za IDN domene v brskalnikih še ne deluje povsem, vseeno pa lahko do takih domen nemoteno dostopamo. V brskalnikovo vrstico vpišemo domeno v naši domači obliki, brskalnik jo bo običajno pretvoril v t.i. ACE niz, ki pomeni ‘ASCII Compatible Encoding’. Ko vpišemo domeno šivilja.si, jo bo brskalnik pretvoril v nekaj takega: xn--ivilja-9jb.si. Brez skrbi, gre za isto domeno, je pa vsekakor lažje vpisati šiviljo, kot pa xn--…, ali pa razmišljati o tem ali gre za šiviljo ali siviljo. Prav je, da svetovni splet v imenih domen omogoča uporabo vseh znakov, ki jih različni narodi uporabljamo, ne samo angleških.
Največja prednost domen v domači obliki bo pri SEO optimizaciji spletnih strani. Ključne besede bodo zdaj res identične iskanim frazam, saj vsi vemo, da žurer in zurer računalniškemu programu ne pomenita istega. Za ljudi tako razlikovanje ne predstavlja posebnega problema, v svetu interneta pa lahko še tako neznatna ali navidez nepomembna razlika predstavlja prednost pri večji obiskanosti naše spletne strani.
Dvo-znakovne domene
Druga pomembna novost, ki jo je uvedel Arnes, je možnost registracije dvo-črkovnih .si domen. Vsi, ki se srečujemo z internetom vemo, da si je najlažje zapomniti kratka, intuitivna imena domen. Razlika v dolžini domene je lahko pomemben dejavnik, ki bistveno vpliva na število obiskov, ki jih bo imela naša spletna stran. Domeno, ki ima petnajst znakov, si je bistveno težje zapomniti, kot pa domeno, ki ima samo dva znaka.
Iz zgodovine interneta je tudi jasno, da imajo dvo-znakovne domene običajno zelo veliko tržno vrednost, ob zamenjavi lastnika so lahko zneski kupnin astronomsko visoki. Za dvo in tri-znakovne mednarodne domene .com, .net… tudi velja, da so po večini že zasedene in je le težko priti do takega prvovrstnega imena. Tudi za .si domene velja skoraj enako. Če ste med srečneži, ki bodo še uspeli dobiti tako želene domene, lahko vsak trenutek preverite. Ne pozabite – kdor prvi pride, prvi melje. Preverite možnost registracije vaše sanjske domene še danes.
Oznake: Domene, dvo-črkovne domene, dvo-znakovne domene, IDN, šumniki